Tatuaż – znaczenie najpopularniejszych wzorów

Tatuaż – znaczenie najpopularniejszych wzorów

Zastanawiasz się nad pierwszym lub kolejnym tatuażem i przeglądasz inspirujące wzory? Jeżeli tworząc swoje tatuaże kierujesz się ich znaczeniem, to z pewnością zainteresuje Cię nasz wpis. Przeanalizujemy najpopularniejsze wzory i sprawdzimy, jakie niosą za sobą przesłanie. Enjoy!

Róża – znaczenie tatuażu

Czy wiesz, że Afrodycie, greckiej bogini miłości, często towarzyszą róże? Już od urodzenia towarzyszył jej krzak białej róży. Podobny obraz, tym razem róż spadających z nieba, opisał Botticelli w obrazie „Narodziny Wenus” W zależności od koloru róży, dopisuje się jej określone znaczenie. Biała róża oznacza czystość miłości, natomiast czerwone róże oznaczają pożądanie i namiętność. Róża symbolizuje nieśmiertelną miłość, która przetrwa czas i śmierć. Znaczenie tatuażu róży można rozpatrywać w zależności od jej koloru, ostatecznego wzoru oraz liczby płatków. Czerwone róże symbolizują miłość, piękno i doskonałość, zaś białe róże symbolizują czystość, niewinność i skromność, ale też oznaczają nowy początek. Różowe reprezentują elegancję i wyrafinowanie, ale stanowią też nawiązanie do różowej wstążki i są częstym symbolem pokonania raka piersi. Żółte róże niegdyś symbol zazdrości, teraz oznaczają radość, optymizm, szczęście i przyjaźń. Natomiast róże brzoskwiniowe reprezentują szacunek i uznanie. Niespotykane w przyrodzie niebieskie róże symbolizują nieosiągalne lub niemożliwe. I ona, królowa – znaczenie czarnej róży można łatwo przewidzieć, to żałoba i śmierć. Dzięki temu symbolowi można w subtelny sposób uwiecznić ukochaną osobę.

Róża jest symbolem rozwoju duszy – tak jak rozwija się pączek. Dlatego kiedy płatki są zamknięte oznaczają nowy początek. Rozkwitająca róża symbolizuje sukces, wzrost, mądrość i piękno. Stratę, śmierć lub nieodwzajemnioną miłość oznacza więdnąca róża.

Tatuaże różane są bardzo uniwersalne, z łatwością można je umieścić na każdej części ciała, od nadgarstków, przez plecy, ramiona, brzuch, ale też na stopie lub udzie. Tatuaż wyrazisty prezentuje się efektownie, ale tatuaż minimalistyczny róży ma wiele wdzięku, delikatności i lekkości. Jej obraz zachwyca, prezentuje się elegancko, ponadczasowo i nowocześnie. Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych wzorów tatuażu na świecie!

Łapacz snów – znaczenie

Początkowo był symbolem stricte związanym wierzeniami i kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki. Przodkowie Indian stworzyli wiązankę z gałęzi wierzby i świętych ziół, którą dopełnili piórami (orła lub sowy). Czasami rysowali również odcisk łapy niedźwiedzia lub wilka w środku koła.  Jest to swojego rodzaju amulet, który ma chronić osobę przed koszmarami – ale też złymi duchami, przykrymi sytuacjami, życiowymi tragediami. Łapacz snów ma dodawać odwagi, siły i podkreślać konieczność stałego samorozwoju. Ponieważ zawiera pióra, można dopatrywać się nawiązania do natury i swobody. Prawdziwą popularność zdobył w 2011 roku, kiedy to Miley Cyrus zdecydowała się na ten motyw tatuażu. Od tamtej pory święci triumfy i znajduje się w topkach popularności światowych studio. Dlaczego? To piękny, wdzięczny, kobiecy motyw. Przez niektórych postrzegany, jako oklepany.

Tatuaż dla podróżnika – co wybrać?

Po latach dużych i wyrazistych wzorów nadszedł czas małych wzorów, prostych kresek, oszczędnej formy. Wśród tatuaży minimalistycznych królują strzałki symbolizujące dynamikę zmian, gotowość na nowe doświadczenia oraz uparte dążenie do celu. Pośrednio związanym motywem jest papierowy samolot, który wybierają amatorzy przygód, podróży i wolności osobistej. To idealny wybór dla freelancerów, animatorów, ale także dla wszystkich zainteresowanych innymi kulturami. Często spotykanym tatuażem jest też motyl. Minimalistyczny wzór jest symbolem odrodzenia i zmiany, ale też delikatności i osób dążących do wolności. Jesteś osobą upartą, zdeterminowaną w dążeniu do celu, niebacząca na ograniczenia? Wybierz tatuaż ćmy, który symbolizuje bezbronność, ale też rozwój zaufania do własnej intuicji.

Tatuaż diament – jakie znaczenie kryje w sobie piękna biżuteria?

Nietuzinkowe, piękne, bajecznie drogie… Diament nazywany królem kamieni szlachetnych jest najtwardszą substancją występującą w przyrodzie, odporną i wytrzymałą. To właśnie do tych cech odnosi się większość znaczeń tego motywu. Tatuaż diamentowy kryje w sobie znaczenie związane z wysoką wartością siłą, dominacją. Bardzo często osoby decydujące się na ten wzór chce upamiętnić trudny okres w życiu, z którego wyszły obronną ręką, jako silna i pewna siebie osoba. Nie można zapomnieć o podstawowym i oczywistym synonimie diamentów: piękna, ekskluzywności i luksusu.

Tatuaże zwierzęce – znaczenie tatuażu lwa, jaskółki i wilka

Król sawanny – lew, jako przywódca stada jest imponującym, dzikim i walecznym zwierzęciem. Pewnie dlatego wzór tatuażu lwa jest tak chętnie wybierany przez mężczyzn. Mogą postrzegać go jako symbol odwagi, siły, niezależności, wolności, ale też ochrony (rodziny). Właśnie skojarzenie z rodziną sprawia, że kobiety coraz częściej decydują się na tatuaż. Lew znaczy też miłość, nadzieję i mądrość.

Jaskółki to niepozorne, małe ptaki, które żywią się drobnymi owadami, np. komarami. To właśnie one zwiastują wiosnę – początek czegoś nowego. Tatuaż jaskółki to symbol wolności, nadziei, odrodzenia, sukcesu, szczęścia oraz młodości.

Sformułowanie samotny wilk nie jest bezpodstawne. Właśnie dlatego wzór tatuażu wilka sprawdzi się u buntowników, singli, introwertyków, osób które spędzają dużo czasu w samotności, ale też tych, których wyróżnia żelazną wola i siła. Z jednej strony agresywny wilk, z widocznymi kłami, może oznaczać siłę i ochronę rodziny, jak również tatuaż wilka utożsamia lojalność i męskość. Dlatego uważa się, że pomaga w jej rozwoju.

To już wszystko, co na dzisiaj przygotowaliśmy. Nie wyczerpaliśmy tematu, dlatego ten post to otwarcie cyklu poświęconemu znaczeniom poszczególnych wzorów. W jednym z kolejnych postów scharakteryzujemy tatuaże fantasy, które obrazują postacie nie z tego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*