Chcę zrobić tatuaż. Od czego zacząć?
Zanosisz się z tym pomysłem od wielu lat? Masz już koncepcje wzoru, szukasz inspiracji i nawet masz plan na dopasowanie go do Twojego gustu i pod swoje oczekiwania? A może to spontaniczny pomysł, bo w Twoim życiu coś się wydarzyło, co popchnęło Cię do takiego pomysłu? Może koleżanka pochwaliła się nowym wzorem, a może dostałaś na urodziny voucher do studia? Niezależnie od powodu i okoliczności – tatuaż artystyczny jest doskonałym pomysłem, a profesjonalnie wykonany może być piękną ozdobą. Niezależnie od tego jak dawno wpadłeś na pomysł dziary, z pewnością masz szereg pytań, a jednym z nich jest od czego zacząć?
Czym się kierować przy wyborze studia tatuażu?
Dla jednych istotną rolę gra cena, dla innych odległość od miejsca zamieszkania, inni wybierają studio, którego twórczość doceniają, a kolejni kierują się opiniami znajomych. Z własnego doświadczenia wiemy, że najważniejsza jest tutaj metoda złotego środka. Musisz wiedzieć, że nie zawsze taniej znaczy lepiej. Dlatego odradzamy najtańsze studia oraz kolegów, którzy na „szybko i tanio” zaproponują Ci wzór i zrobią tatuaż u siebie w garażu. Zwróć też uwagę na renomę studia – dokładnie zapoznaj się z komentarzami klientów. Mamy na myśli opinie umieszczone zarówno na stronie studia, jak i na social mediach/forach niekontrolowanych przez właścicieli i pracowników studia, przez co sięgniesz do bardziej wiarygodnych informacji. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie dotychczasowych prac studia, czy odpowiadają Ci stylistycznie. Zawsze warto wysłać zapytanie o szczegóły projektu lub zapytać o otwartość na inne style.
Ile czeka się na termin?
Gdy wybrałeś już studio tatuażu, czas na termin! Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że do najlepszych światowych studio tatuażu rezerwację robi się kilkanaście bądź kilkadziesiąt miesięcy naprzód. Dlatego dużo wcześniej zaplanuj ewentualną podróż i zakwaterowanie w hotelu, jeżeli wybierzesz punkt znacznie oddalony od Twojego miasta. Nie ma czegoś takiego jak najlepszy termin na tatuaż. Robienie go w sezonie letnim wiąże się z powstrzymywaniem się przed ekspozycja tatuażu na słońce, unikania basenów i wysiłku fizycznego. W zimie zasady są te same, ale dochodzi kontakt z ubraniem, a dobrze, jeżeli tatuaż „oddycha”, a nie jest przytłoczony trzema warstwami swetrów.
Wybierz wzór tatuażu
Węże, wilki, lwy, feniksy, anioły, demony, mandale, geometryczne trójkąty, napisy i linie – propozycji jest nieskończenie wiele. Co roku obserwujemy zmieniające się trendy, ale jest też gros wzorów, które od dziesięcioleci mają swoich miłośników. To motywy związane z wiarą, imiona partnerów lub dzieci, ważne daty i ponadczasowe symbole – róże i serca. Przejrzałeś już setki wzorów i wciąż nie masz pomysłu na swój? Może zebrałeś już kilka szkiców tatuaży – inspiracji, które można dostosować do Ciebie? W studio jest wiele uzdolnionych artystów, którzy specjalizują się w swoich stylach, a także dysponują nieocenionym talentem graficznym i plastycznym. Zaufaj specjalistom! Po wysłuchaniu Twoich pomysłów, oczekiwań i przyjrzeniu się dostępnym w sieci przykładom, potrafią przenieść projekt na przysłowiowy papier. Po dopracowaniu wszelkich szczegółów, wzór wyląduje na Twoim ciele.
Tatuaż – jak się przygotować?
Wszystkie kwestie teoretyczne już masz odhaczone? Termin tatuażu zbliża się nieubłaganie, a Ty czujesz jednocześnie ekscytacje i strach przed nieznanym? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.
Po pierwsze, unikaj opalania się, ran i oparzeń w wybranym pod dziarę miejscu – naruszona w ten sposób skóra to nie jest płótno, na którym uda się przeprowadzić zabieg robienia tatuażu. Przede wszystkim późniejsza praca tatuażysty będzie niekomfortowa dla niego, a dla Ciebie kilkukrotnie bardziej bolesna. Po drugie, nie spożywaj alkoholu przed sesją (najlepiej na 24h przed!). Po procentach krew się rozrzedza, co może prowadzić do większego krwawienia podczas wprowadzania tuszu pod skórę. Wyśpij się! Być może czeka Cię wielogodzinna sesja, dlatego warto być wypoczętym i świeżym.
W dniu umówionej wizyty zjedz dobre śniadanie (odmów sobie kawy i napojów kofeinowych), zasil swój portfel większą ilością gotówki, niż zakładasz (sesja może się przedłużyć, a zatem koszty wzrosną – przy założeniu rozliczenia godzinowego), przyjdź do studia punktualnie. Na miejscu będzie czas na rozmowy, dopracowanie projektu, zadanie wielu nurtujących Cię pytań i… przystąpienie do pracy. Pamiętaj, że to może potrwać kilka godzin, dlatego zajmij najbardziej komfortową możliwą pozycję.
Praca dobiegła końca, a na Twojej skórze wylądował upragniony wzór? Teraz masz kilka obowiązków – przede wszystkim wysłuchać instrukcji dbania o tatuaż w pierwszych i kolejnych dniach oraz skrupulatnego wywiązywania się z tego. Właśnie Twoja staranna pielęgnacja przyczyni się do zachowania estetycznej formy tatuażu na wiele lat.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik zaspokoił Twoją ciekawość, uspokoił, dał rzeczową instrukcję od czego zacząć poszukiwania studia tatuażu i jak się przygotować do samego dziarania. Pozostaje nam życzyć pozytywnych doświadczeń związanych z pierwszym i kolejnym tatuażem (nie wątpimy, że skusisz się na kolejne wzory 😉).
Dodaj komentarz