Pielęgnacja tatuażu

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji twój tatuaż będzie wyglądał idealnie.

Dlatego musisz pamiętać o przestrzeganiu zaleceń zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Jest to o tyle ważne, że zaniedbany rysunek i brak właściwego nawilżenia skóry mogą zepsuć pracę nawet najlepszego tatuatora.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Na 24 godziny przed wykonaniem tatuażu nie przyjmuj alkoholu ani środków, które swoim działaniem mogą podnosić ciśnienie krwi, ponieważ rozszerzają one naczynia krwionośne, co prowadzi do krwawień. Oczywiście, nie możesz być pod wpływem środków odurzających. Nie pij kawy, wyśpij się i miej na sobie luźne ubranie. Jeśli planujesz umieszczenie rysunku w owłosionym miejscu- ogol je. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się jeszcze przed zabiegiem w maści o właściwościach pielęgnacyjnych, na przykład: Alantan Plus, Bepanthen lub Epikrem.

​Tuż po wykonaniu tatuażu miejsce zabiegu zostanie zabezpieczone foliowym opatrunkiem, który należy ściągnąć po 3-4 godzinach. Ranę należy przemyć wodą z dodatkiem mydła antybakteryjnego lub samą (letnią) wodą i delikatnie, ale dokładnie, wysuszyć. Do osuszania możesz użyć ręcznika papierowego. Kiedy skóra jest sucha, nanieś na nią warstwę maści. Ten zabieg będziesz powtarzać przez najbliższe minimum dwa tygodnie, przy czym przez pierwszy tydzień tatuowane miejsce powinno być non stop nawilżane.

JAK DBAĆ O TATUAŻ?

W przypadku tatuażu kolorowego dobrze jest przez kilka pierwszych dni pokrywać ranę maścią co 3 godziny i za każdym razem zakrywać ją opatrunkiem (lub folią), równocześnie sprawdzając, żeby nie był on zbyt mocno zaciśnięty.

Pamiętaj, że tatuaż nie może ulec zabrudzeniu, dlatego, jeśli istnieje taka potrzeba, będziesz musiał zabezpieczać go opatrunkiem. Generalnie miejsce zabiegu powinno jednak pozostawać odkryte, ponieważ dopływ świeżego powietrza pozwala ranie oddychać, a gojenie się przyśpiesza. W tym czasie nie wolno opalać się (zarówno na słońcu, jak i w solarium), nie zaleca się kąpać się na basenie oraz w zbiornikach naturalnych, a także korzystać z sauny. Nie drapać – gojenie się tatuażu będzie swędziało, ale ważne jest, by nie usuwać samodzielnie poszczególnych strupków. To może powodować drobne urazy, które wpłyną na jakość ostatecznego wyglądu rysunku.

To, jaki będzie efekt końcowy, zależy od właściwej pielęgnacji i zastosowania się do wskazówek przed-i pozabiegowych. Zaniedbania mogą prowadzić do infekcji, ubytków lub blaknięcia. Proces gojenia się rany po wykonaniu tatuażu powinien zająć miesiąc. Po jego zakończeniu można smarować olejkami lub kremami nawilżającymi (Alantan Plus, Bepanthen lub Epikrem). W przypadku ekspozycji na słońce należy smarować filtrami przeciwsłonecznymi.