SKĄD TO SIĘ WZIĘŁO? TATUAŻ NA KARTACH HISTORII

SKĄD TO SIĘ WZIĘŁO? TATUAŻ NA KARTACH HISTORII

Tatuaże znane są od wieków, w związku z czym posiadają bogatą historię. Wraz z biegiem czasu ich znaczenie zmieniało się i zaczęły pojawiać się one w różnych środowiskach. Skąd się wzięły? Jak tatuaże zapisały się na kartach historii?

CZYM JEST TATUAŻ?

To obraz, symbol lub znak, który umieszcza się na ciele. Tatuaże powstają poprzez wprowadzenie igłą do skóry właściwej tuszu, który zmienia jej pigment. Dzięki temu możemy uzyskać dowolny wzór, odróżniający się kolorem od naszej skóry. W ten sposób tatuaże stają się ozdobą ciała.

ZNANY OD STAROŻYTNOŚCI

Z tatuażem można było się spotkać już w pradawnej starożytności, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w postaci malowideł, przedstawiających wytatuowanych ludzi. W pierwotnym znaczeniu plemiennym kultur polinezyjskich tatuaże były wykonywane w czasie obrzędów rytualnych. Wiele starożytnych plemion tatuowało ciała swoich członków na znak przynależności do danej grupy. Posiadaczami tatuaży byli najczęściej plemienni wojownicy. Szczególnie rozpowszechnione wśród nich były maoryskie tatuaże twarzy, tzw. moko.
Starożytna Grecja uznawała tatuaż za ozdobę lub wyróżnik konkretnej jednostki, tak jak np. w plemieniu Traków, gdzie był to znak szlacheckiego pochodzenia. Jednak nie każde plemię popierało ideę tatuowania. Hellenowie oraz Dakowie używali sztuki tatuażu do znakowania niewolników. Podobnie było w Rzymie, gdzie oprócz niewolników naznaczano także kryminalistów.
W starożytnym Egipcie tatuaże miały podwójne znaczenie: chroniły przed złymi duchami lub, podobnie jak w Rzymie, piętnowano nimi więźniów. Pierwsi chrześcijanie zaś tatuowali sobie symbole religijne na znak przynależności do danej wiary. Podobnie wykorzystywane były w Indiach.

TATUAŻE NA PRZEŁOMIE XX I XXI WIEKU

Tatuaże, mimo swej różnorodności znaczeniowej, w starożytności nie były postrzegane w większości jako symbole zła. II wojna światowa sprawiła, że ochronne czy ozdobne znaczenie tatuażu zostało zapomniane. Okrutne wydarzenia wojenne i obozy, w których cyfrowy tatuaż zajmował miejsce nazwiska więźnia sprawiły, że stał się on niechlubnym naznaczeniem.
Dopiero w drugiej połowie XX wieku tatuaże wracają do swego pozytywnego znaczenia. Pojawiają się pierwsze profesjonalne studia tatuażu, a tatuowanie staje się sztuką. Rozwój technik tatuowania pozwala na rozwój wzorów umieszczanych na skórze, a tatuaże ponownie stają się popularnymi ozdobami ciała.