Popularne wzory – Mandala. Co oznacza tatuaż mandala?
Projekt Moniki

Popularne wzory – Mandala. Co oznacza tatuaż mandala?

Obserwując tatuaże i ich przemiany na przestrzeni wieków widać różnego rodzaju inspiracje, jakie ludzie przywożą z podróży chociażby, z przeczytanych książek lub zainteresowań religijnych. Jednym z takich wzorów jest mandala, która stała się symbolem ludzkiego życia ale też zyskała nowe znacznie. Chcesz wykonać tatuaż mandala? Dowiedz się, jakie są rodzaje mandali i jaka jest ich historia, co zawierają wzory mandali i gdzie można je umieścić. Zapraszamy do lektury tego wpisu.

Co to jest mandala i skąd się wzięła popularność wzoru?

Mandala przedstawia połączenie koła i kwadratu, które tworzą harmonijną całość. W tym wzorze mandali koło jest symbolem zewnętrzności, transcendencji i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, immanencji, czyli tego, co jest związane z człowiekiem. W swoim znaczeniu mandale traktuje się jako symbol ludzkiego życia, a w centralnej części wzoru znajduje się człowiek – centrum świata. W dalszych kręgach znajdują się jego środowiska, ludzie, którzy go otaczają i przeżycia, które go budują. Przez wielu motyw mandali jest postrzegany jako nawiązanie do symbolu doskonałości.

Wiele osób łączy mandale z religijnością, wiarą, kościołami czy salami modlitw, charakterystycznych dla Dalekiego Wschodu. Nic bardziej mylnego! Motywy mandali były malowane przez starożytnych mnichów, na długo przed tym jak pojawiły się w sztuce hinduskiej, buddyjskiej czy chrześcijańskiej. Mandale zostały zapoczątkowane w Indiach, a dopiero później, ok VIII wieku przeniesiono je na Tybet. Religijne skojarzenie nie jest bezpodstawne. Otóż w hinduizmie i buddyzmie mandale zostały wykorzystane jako element skupienia, medytacji i rytuałów, więc często stanowi motyw dekoracji pokoju modlitw i medytacji. Chrześcijanizm adaptował mandale jako rozety w oknach witrażowych. Ale jak to się stało, że mandala buddyjska stała się motywem w kulturze zachodniej? Mandala została rozpowszechniona dzięki wybitnemu psychiatrze Karolowi Jungowi. Wybitny psychiatra, dopatrywał się głębokiego znaczenia w sposobie projektowania, malowania i uwieczniania mandali na płótnie, szkle lub skórze, co miało zdradzać formę psychiczną jej autora.

mandala

Co oznacza wzór tatuażu mandali?

Tatuaże mają różne znaczenie i nie zawsze jednoznacznie da się określić, co się kryje za tym konkretnym i jaka historia kryje się za np. mandalą. Osoby, które wykonują mandale szukają oczyszczenia i równowagi, ale też manifestują w ten sposób pożądanie wobec harmonii w życiu. W jakich obszarach? Wyróżnia się następujące rodzaje mandali: mandale naprawcze, oczyszczające, wzmacniające, uspokajające, mandale sukcesu i miłości. Jak widzisz, każda z nich ma za zadanie wzmocnić konkretny obszar życia, uporządkować je i przerwać chaos, oddziaływać zarówno na psychikę, jak i fizyczność.

Tatuaż mandala cieszy się ogromną popularnością, niezależnie od końcowego stylu, dobranych kolorów i detali, to ogólny kształt jest zachowany i opiera się na kole wpisanym w kwadrat. W ich wnętrzu znajduje się starannie wykonany motyw, najczęściej przybierający postać fraktala. Ten punkt centralny to symboliczny początek, jak i koniec całego układu graficznego.

Wizualnie całość motywu mandali przypomina rozkwitający kwiat, a to z kolei identyfikowane jest jako kobiecy wzór uosabiający narodziny nowego życia lub odrodzenie. Jak znaleźć dla siebie odpowiednią mandalę? Odnaleźć w projektach typową grafikę, która zapiera dech w piersiach, a która nawiązuje do Twojej duchowości, poczucia równowagi lub jej poszukiwania.

Co oznaczają kolory na mandali?

Jak już wspomnieliśmy, mnisi buddyjscy wykonują mandale w staranny sposób dobierając odpowiednie kolory piasku. Poznanie znaczenia mandali i jej poszczególnych kolorów ułatwi Ci zrozumienie wzoru u kogoś, ale też umiejętnie dobierzesz kolorystykę wzoru u siebie. Oczywiście, zdarza się, że tatuaż mandala wykonany jest przy użyciu tylko czarnego tuszu, ale my zachęcamy do pełnego odzwierciedlenia kultury buddyjskiej mandali za pomocą podstawowych kolorów mandali.

Kolor biały symbolizuje czystość, niewinność, doskonałość. Kolor żółty – szczęście, zadowolenie, pogodę ducha. W kolorze pomarańczowym upatruje się młodość, odwagę i siłę. Kolor czerwony to symbol miłości, wytrwałości, ale też wiary. Kwintesencję kobiecości, delikatności i wrażliwości oddaje kolor różowy. Kolor niebieski to nawiązanie do wierności, pewności siebie i spokoju. Kolor morski oznacza przyjaźń, pomysłowość, humor. Symbolem nadziei, zdrowia i wytrzymałości jest kolor zielony. Godność, duma, honor zostały sprowadzone do koloru czarnego.

Czy wzór mandali zostanie z nami na dłużej?

Wpis rozpoczęliśmy od zmieniających się trendów, i na nich chcielibyśmy zakończyć. Czy wzór mandali zostanie z nami na dłużej czy jest to krótkotrwała moda? Nie wiemy! Ale po zapoznaniu się ze wpisem „Trendy w tatuażach – przegląd popularnych wzorów z poprzednich dekad”, możesz się przekonać, że niektóre wzory są ponadczasowe i cieszą się niesłabnącą popularnością.

Po Więcej inspiracji zapraszamy na nasz instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*