Omawiamy etapy robienia tatuażu (projekt, wykonanie, pielęgnacja)
Lubisz tatuaże, od lat marzysz o własnej dziarce i od dłuższego czasu wertujesz strony poświęcone tatuażom w poszukiwaniu idealnego wzoru na tatuaż. Podobają Ci się motywy zwierzęce, tatuaże pióra lub tatuaż gwiazdki? Przekonuje Cię znaczenie tatuażu róży, wilka lub łapacza snów? Jeżeli jesteś na początku wybierania wzoru, koniecznym będzie zawężenie wyboru do jednego ze styli tatuaży. Wzór i styl już wybrany, ale nie chcesz by był kalką dziary innej osoby? Spokojnie, trafiłeś na specjalistów, którzy mogą dla Ciebie wykonać indywidualny projekt tatuażu. Przed Tobą już tylko proces robienia tatuażu. Jak wygląda, ile ma etapów i ile zajmuje robienie tatuażu? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Jak wygląda proces robienia tatuażu?
Pierwszym etapem robienia tatuażu jest oczywiście wybór wzoru, jego projektowanie, poprawki i omówienie. Możesz przyjść do studia zupełnie bez pomysłu, a uzdolniony tatuażysta z pewnością coś Ci zaproponuje. Z pewnością przyda się tutaj krótki wywiad o motywacje do tatuażu, ulubione motywy, style, a nawet takie aspekty jak miejsce na tatuaż i jego wielkość. Zazwyczaj jednak do studia przychodzą osoby ze sprecyzowanymi oczekiwaniami i wstępnym projektem tatuażu lub z ogromną dawką inspiracji, na podstawie których można stworzyć indywidualny wzór. Podpowiadaj, kieruj i słuchaj – tylko i aż tyle. To moment, w którym powstaje koncepcja Twojego tatuażu, który za chwilę ozdobi Twoją skórę. Dlatego, jeżeli masz jakieś uwagi, to jest na to miejsce właśnie teraz. Jeżeli masz już gotowy wzór – wspaniale! Tatuator wydrukuje go, naniesie na skórę i przystąpi do działania. Proces robienia tatuażu przechodzi do kolejnej fazy.
Czym robi się tatuaże?
Zazwyczaj do wykonania tatuażu używa się maszynki do tatuażu, choć oczywiście są sposoby na tatuaż bez maszynki. Kilkaset i kilkadziesiąt lat temu robiono nakłucia zwykłą igłą i za jej pomocą wprowadzano tusz pod skórę. Ta technika nazywana jest handpoke, tłumaczona jako „dłoń i szturchnięcie”. Tusz wprowadzany jest pod skórę przy pomocy kijka, zakończonego igłą. Nakłucie wykonuje się lekkimi uderzeniami, dlatego tusz wprowadzany jest zazwyczaj w płytsze warstwy skóry niż przy użyciu maszynki elektrycznej. Etap tatuowania trwał wiele godzin i było to bardzo bolesne i męczące zarówno dla tatuażysty, jak i klienta. Dziś ten proces jest szybszy i mniej bolesny, dzięki maszynkom, które wykonują kilka nakłuć jednocześnie, a w ciągu minuty kilka tysięcy! Jeżeli więc chcesz zrobić wzór na jednej sesji, to zdecyduj się na współczesne metody tatuowania. Dla miłośników dziarania i mocnych przeżyć, polecamy spróbowanie metodę handpoke na jakimś niewymagającym wzorze. Cały proces wykonywania tatuażu jest uzależniony od wielkości wzoru, umiejscowieniu oraz jego skomplikowania. Im bardziej drobiazgowy wzór, tym dłuższy ten etap. Wykonywanie tatuażu polega na przesuwaniu maszynką wzdłuż odbitego wzoru tworząc kontury oraz ich wypełnieniu. Jak wiesz robi to maszynka wyposażona w kilka igieł, które nakłuwają skórę, wprowadzając tusz pod skórę.
Tatuaż – co po zrobieniu? Jak dbać o tatuaż?
Jak już zdołaliśmy powiedzieć, tatuaż polega na wkłuwaniu igieł jedna obok drugiej. Czy to za pomocą maszynki, czy specjalnej igły. W ten sposób tworzy się rana, wypełniona tuszem, krwią i osoczem. Dlatego należy zachować szczególne zasady higieny, aby nie doprowadzić do zakażenia. Po zakończeniu tatuowania, tatuator przemyje wzór środkiem odkażającym. To zabezpieczy ranę, odkazi ją i zdezynfekuje. Gdy skóra wyschnie, pokrywa się ją cienką warstwą maści dedykowanej do gojenia tatuażu, maścią witaminową lub specjalnymi kremami, masłami, których celem jest gojenie i zabliźnianie się ran. Zastanawiasz się, dlaczego tatuaż owija się folią? Przede wszystkim w celu zabezpieczenia rany przez drobnoustrojami, bakteriami i brudem, który gromadzi się na ubraniu i powierzchni skóry. Drugim celem jest wydłużenie czasu, w którym maść pokrywa nakłucia. To bardzo ważny moment, bowiem krem zatrzymuje osocze i limfę, przyczyniając się do szybszej regeneracji skóry.
Teraz musisz postawić sobie zadanie do wykonania – tatuaż, jak dbać? Dużo zależy od Twojej pracy, jaką włożysz w ten proces gojenia. Stosuj się do zaleceń tatuażysty i rad, które otrzymasz w studiu!
Jeżeli tatuator zastosował folię ochronną, zadbaj o to, aby możliwie jak najszybciej ją zdjąć po dotarciu do domu. To nie doprowadzi do zaparzenia się rany, a w konsekwencji przyśpieszy gojenie. W studiu możesz utrzymać też specjalny opatrunek, tzw. drugą skórę. Tutaj postępowanie będzie inne – pozostaw opatrunek dobę, a następnie powoli odsuń go pod ciepłą wodą. Nigdy nie rób tego na siłę! Dbaj o regularne oczyszczanie rany wodą i smarowanie jej cienką warstwą preparatu do pielęgnacji tatuażu. Przed pierwsze 2-3 dni konieczne będzie owijanie folią tatuażu w sytuacjach, w których może ulec uszkodzeniu (sen, praca, zajęcia na uczelni). Dbaj jednak o to, aby wietrzyć tatuaż – ściągaj folię, gdy jesteś w domu i możesz się swobodnie poruszać.
Dlaczego tatuaż się łuszczy? Jak tatuaż się goi, przechodzi przez różne fazy. Pierwszą jest opuchlizna i wyciek osocza, kolejne jest tworzenie się strupków, które muszą same odpaść. To trudny okres, bowiem rana swędzi, a tatuaż się łuszczy – to naturalne! Musisz zacisnąć zęby i przetrwać, nie drap się i cały czas dbaj o higienę. Unikaj ekspozycji tatuażu na słońce (tatuaż szybciej wyblaknie), siłowni i basenu oraz alkoholu, który rozrzedza krew.
Po kilku tygodniach, cały proces powinien się zakończyć, a Ty możesz cieszyć się wymarzonym wzorem na skórze! Dla upewnienia się, czy wszystko jest w porządku, możesz zgłosić się ponownie do studia, aby tatuażysta sprawdził, czy nie ma konieczności robienia poprawek.
Dodaj komentarz