Kiedy tatuaż po porodzie – jak szybko możemy udać się do studio?

Kiedy tatuaż po porodzie – jak szybko możemy udać się do studio?

Przygotowywałaś się do ciąży od wielu miesięcy, aż wreszcie udało się i jesteś w upragnionym stanie błogosławionym. Chciałabyś upamiętnić te chwile w postaci tatuażu? A może jesteś tuż po porodzie i chcesz datę urodzenia pociechy wraz z jej imieniem wytatuować na przedramieniu? Sposobów upamiętnienia tak ważnej chwili jest mnóstwo, ale czy na pewno zdajesz sobie sprawę z przeciwwskazań do tatuażu? Czy można zrobić tatuaż w ciąży? Kiedy po porodzie można zrobić tatuaż i czy karmienie piersią to uniemożliwia? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Tatuaż w ciąży – dozwolony czy zabroniony?

Temat tatuażu w ciąży budzi kontrowersje, dzieli też ekspertów. Ponieważ nie ma jasnego stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, a także milczą amerykańscy eksperci, wstrzymują się od głosu osoby z branży. Zanim zdecydujesz się na tatuaż, przytoczymy kilka argumentów przeciwko.

Dlaczego nie można robić tatuażu w ciąży?

Ponieważ szaleje u Ciebie hormonalna burza, nie da się jednoznacznie przewidzieć tego, czy planowane kolory wyjdą na pewno takie. Może dojść do nietypowej reakcji barwnika, a zatem efekt zamiast zadowalającego będzie opłakany, a Ty będziesz musiała zgłosić się do studia w późniejszym terminie.

Nie poleca się robienia tatuażu również ze względu na poziom stresu, który wyzwala oraz ból, który może być trudniejszy do zniesienia. Czekają Cię wielkie emocje po tych 9 miesiącach, nie warto więc fundować sobie wcześniej takich dolegliwości.

Robienie tatuażu osłabia organizm i nawet w pełni zdrowe osoby, niebędące w ciąży i niekarmiące piersią są narażone na spadek odporności. Przez kilka dni po zrobieniu dziary możesz łapać infekcje, a te nie są wskazane w ciąży, bo i ich leczenie jest utrudnione.

Pamiętaj też, że wielu tatuażystów odmówi wykonania tatuażu kobiecie w ciąży bowiem obowiązuje ich klauzula, którą podpisują również klienci, z zastrzeżeniem, że pełną odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne bierze klient. W wielu przypadkach znajduje się w niej zapis o ciąży, która jest przeciwwskazaniem do robienia tatuażu.

Musisz też wziąć pod uwagę swój stan. Powiększający się brzuch może nie być dobrą kanwą do zdobienia. Ciało w trakcie ciąży i po ciąży bardzo się zmienia i możliwe, że tatuaż zrobiony w pierwszym trymestrze ciąży będzie wyglądał bardzo nieestetycznie pod koniec ciąży. W ten sposób narazisz się na podwójny ból, bo za jakiś czas będziesz musiała ten wzór poprawić.

Czy można zrobić tatuaż w czasie laktacji? Karmienie piersią a tatuaż

Chociaż od porodu minęło kilka tygodni i wydaje Ci się, że jesteś gotowa na tatuaż, może się okazać to złudne. Wiele kobiet chcesz jak najszybciej po porodzie wykonać pamiątkowy tatuaż z imieniem, datą czy odbiciem małej stópki. Nie warto jednak się z tym śpieszyć. W tym hormonalnym rozchwianiu możemy podejmować nieprzemyślane decyzje, a tatuaż jest jedną z tych, które zostaną z Tobą do końca życia. Zanim więc zdecydujesz się na termin, warto dowiedzieć się, czy można zrobić tatuaż karmiąc piersią?

  • Przede wszystkim tatuaż to zawsze stresująca sytuacja związana z bólem, której warto sobie oszczędzić. Jak pewnie wiesz, stres może wstrzymać laktację, a to naraża nie tylko Ciebie, ale i Twojego maluszka.
  • Barwnik nie przenika do pokarmu, ale szereg jego składowych może wywołać reakcję alergiczną. Jak wiesz, jej leczenie może bazować na farmakoterapii, a matki karmiące mają długą listę substancji i leków, których nie powinny przyjmować. Dlatego warto to uwzględnić przed umówieniem się do tatuatora.
  • Zaraz za alergią należy przestrzec przed wirusami WZW B, WZW c i HIV, które mogą wniknąć do organizmu przez niedostateczną higienę i sterylność miejsca oraz unoszące się w powietrzu bakterie. Zagrożeniem w tym przypadku jest również ograniczona możliwość leczenia farmakologicznego.
  • Oczywiście w przypadku karmienia piersią a tatuażu, sytuacja z nieprzyjęciem się koloru lub zmianą barwy tatuażu może się zdarzyć, ponieważ hormony towarzyszą jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie.

Nie możemy Ci kategorycznie zakazać robienia tatuażu w ciąży lub podczas karmienia piersią. Chcemy jednak, abyś była świadoma zagrożeń, wybrała odpowiednie studio i zadbała o swoje bezpieczeństwo najlepiej, jak się da. Zacznij od konsultacji z lekarzem, który podzieli się opinią, uwzględniając poziom krzepliwości krwi i stan autoimmunologiczny. Ze swojej strony rekomendujemy wstrzymanie się z tatuażem co najmniej 6 miesięcy po porodzie lub do momentu, gdy odstawisz dziecko od piersi i rozszerzysz mu dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*