Jak dbać o przekłucie? Poradnik piercingu

Jak dbać o przekłucie? Poradnik piercingu

Jesteś na etapie planowania przekłucia, a może właśnie się zapisałeś do studio i czekasz na podany termin? Nasz poradnik wykorzystają też ci, którzy są świeżo po przekłuciu i chcą dowiedzieć się jak prawidłowo o nie zadbać. Co należy zrobić przed przekłuciem, jak się do niego przygotować? Jak dbać o higienę po przekłuciu i jak długo może potrwać jego gojenie?

Kolczyk – co musisz wiedzieć przed zrobieniem przekłucia?

Zdecydowałeś się na kolczyk w wybranym miejscu? Oglądałeś kilka poradników w Internecie jak samodzielnie przekłuć ucho w domu i myślisz, że sobie poradzisz? Błąd! Pamiętaj, że wkłucie to ingerencja w ciało, dlatego nie warto ufać w tej sprawie ani poradnikom w sieci, ani amatorom, którzy „zrobią przekłucie w domu, w cenie kolczyka”. Nie oszczędzaj na zdrowiu! Wybierz sprawdzone studio, najlepiej takie z polecenia. Doświadczony piercer dobierze odpowiedni kolczyk, a samo przekłucie będzie prawidłowo wykonane (z pominięciem nerwów, np. kolczyk w brwi). Dodatkowo dostaniesz informację przed zrobieniem, jakie mogą być odczucia i efekt „tuż po”, jakie są kolejne etapy gojenia przekłucia i odpowiedź na pytanie „jak pielęgnować świeże przekłucie”. Spośród szeregu salonów piercingu, wybrałeś ten jedyny? Gratulujemy! Część już za Tobą. Teraz pozostaje przygotować się do samego przekłucia.

Jak się przygotować do przekłucia? Zapytaj o materiał, z którego wykonany jest kolczyk i absolutnie nie zgadzaj się na kolczyki z innego tworzywa. Unikaj złota i srebra – zawierają inne metale, przez co łatwo o podrażnienia, a w konsekwencji rana może się źle goić, co doprowadzi do konieczności wyjęcia kolczyka. Wydane pieniądze, zmarnowane miesiące na pielęgnację bez rezultatów, a do tego brak piercingu. Bezpieczne kolczyki nie zawierają niklu lub zawierają jego śladowe ilości. Dlaczego to ważne? Nie wywołują reakcji alergicznych, są w pełni bezpieczne. Zupełnie pozbawione tego metalu są PTFE, bioplastu, bioflexu – giętkie i elastyczne. Nie zawierają niklu. Nie wywołują reakcji alergicznych. Mimo popularności, stal chirurgiczna zawiera nikiel, dlatego nie rekomendujemy jej do świeżych przekłuć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś stosował je w późniejszym etapie, po wygojeniu. Można zastosować tytan (G5 i G23), który jest droższy, ale też twardszy i bezpieczniejszy, bowiem nie wywołuje reakcji alergicznych.

Zapytaj o sterylizację igieł i innych narzędzi oraz sprawdź, czy rzeczywiście jest jednorazowa. Nie pozwól sobie przekłuć ciała „kolczykami z wystawy”! Przed przystąpieniem do przekłucia, kolczyk musi być godzinę sterylizowany! Piercer powinien używać jednorazowych rękawiczek oraz igły i szczypiec, a nie pistoletu. Przed przystąpieniem do przekłucia odkazi skórę i zaznaczy miejsce wkłucia.

Pytanie podstawowe – czy przekłuwanie ciała boli?

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Ból jest sprawą bardzo indywidualną, zależy od progu bólu danej osoby, miejsca przekłucia i dnia cyklu u kobiet. Oczywiście, nie jest to przyjemne, ani bezbolesne, jednakże samo przekłucie często nie boli aż tak bardzo, jak podpowiadałaby wyobraźnia. No i powiedzmy sobie szczerze – to trwa kilka sekund! Trzeba się liczyć z bólem po tym jak adrenalina zejdzie, a np. język zacznie puchnąć. Czy w przekłuciach stosuje się znieczulenie? Pamiętaj, mimo że nie stosuje się znieczulenia w standardzie, to zawsze możesz o nie poprosić! Wykorzystuje się maści, żele z lidokainą lub aerozole z chlorkiem etylu. Najczęściej znieczulenie stosuje się np. przy zakładaniu implantów (dermal anchor).

Jak dbać o przekłucie? Czym przemywać ranę po przekłuciu?

Teraz wszystko w Twoich rękach! Koniecznie stosuj się do zaleceń, które otrzymałeś w studio. Ogólne rekomendacje oczywiście przygotowaliśmy w tym artykule.

Zebraliśmy wszystko w 10 przykazań pielęgnacji piercingu:

  1. Nie dotykaj kolczyka i rany zanim dokładnie umyjesz i zdezynfekujesz ręce!
  2. Ranę przemywaj ok 3 razy w ciągu dnia. Czym? Przekłucia oralne (język, warga): Dentoseptem, Corsydolem, Octaniseptem, Biotenem, przekłucia powierzchniowe: sól fizjologiczna, woda morska, Octanisept.
  3. Kontroluj zapięcie kolczyka, nie dopuść do odkręcenia się kulek, zabezpieczenia.
  4. Unikaj miejsc, w których znajduje się siedlisko bakterii: siłownia, basen, rzeki, jeziora, kąpieli w wannie.
  5. Unikaj alkoholu, aspiryny, kawy i wszelkich środków rozrzedzających krew. Dlaczego? Niepotrzebnie wydłuży to proces gojenia.
  6. Unikaj kosmetyków w obszarze przekłucia – podkładów, pudrów, lakieru do włosów.
  7. Noś luźniejsze ubrania, które nie zaczepią o kolczyk, np. ten w pępku. Zrezygnuj ze stanika przy przekłuciu sutków.
  8. Przy przekłuciu oralnym zrezygnuj z całowania. Wiemy, trudno to sobie wyobrazić, ale dużo łatwiej zakażenie, do którego może dojść podczas wymiany płynów ustrojowych.
  9. Regularnie myj zęby i stosuj płyn do płukania ust rekomendowany przez Twojego piercera. Kup miękką szczoteczkę i delikatną pastę – higiena przyśpieszy gojenie.
  10. Nie wyjmuj kolczyka w trakcie gojenia! Dopiero po zabliźnieniu się ran będziesz mógł to zrobić bezpiecznie i higienicznie!

Przekłucie zrobione, kolczyk wsadzony, a Ty starannie dbasz o higienę zarówno kolczyka oralnego jak i powierzchniowego? Wspaniale! Trzymaj się tego postanowienia i dbaj o to najlepiej jak potrafisz. Zapewne nurtuje Cię jak długo może goić się przekłucie? Ile goi się kolczyk w uchu, a ile goi się kolczyk w pępku? Przygotowaliśmy krótką ściągawkę:

Język – 2-3 tygodnie

Uszy – 4-8 tygodni

Nos – 1-3 miesiące

Brew – 1,5-2 miesiące

Warga – 1,5-2 miesiące

Sutki – 2-4 miesiące

Pępek – 2-3 miesiące

Uszy (chrząstka) 2-5 miesięcy.

Pamiętaj, to ile trwa gojenie się przekłucia to kwestia indywidualna i nawet przekłucie wargi może goić się wiele tygodni dłużej. Podstawa jest higiena i staranna pielęgnacja. Po upływie przewidzianego czasu prawdopodobnie będziesz mógł cieszyć się nową ozdobą. Teraz wybór należy do Ciebie, może warto ją wymienić? Teraz, po zagojeniu, możesz to zrobić bezpiecznie.

Podsumowując. Jak dbać o piercing? Wybierz dobry salon piercingu z dobrymi ocenami! Weryfikuj wykorzystane materiały i sterylność na każdym etapie wykonywania przekłucia. Starannie dbaj o kolczyk i ranę, zgodnie z zaleceniami piercera. Przy przedłużającej się opuchliźnie, koniecznie zgłoś się do studia, w którym wykonałeś przekłucie – tam Ci pomogą.  Nie wyjmuj kolczyka przed tym, jak się zagoi! Nawet po tym etapie dbaj o te miejsce i reaguj, gdy po zmianie kolczyka zajdzie reakcja alergiczna.
Pamiętaj, że jeśli coś Cię niepokoi możesz skorzystać z konsultacji lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*